אבחון עסקי

לכל בעיה בעסק יש סיבה, אבל לא תמיד מצליחים לזהות אותה, וזו בעיה, משום שעד שלא מצליחים להצביע על הבעיה, אי אפשר לתקן את המצב ולשפר את תפקוד העסק.

זוהי הדרך שבה אפשר לבחון את העסק, עד לפרטים הכי קטנים, ובסופו של דבר, בתום אבחון עסקי אפשר להצביע על כל נקודות התורפה  מהן  העסק סובל, וכמובן לטפל בהן בהתאם.

אבחון עסקי עוזר לעסקים להתרחב ולצמוח, בגלל העובדה שהוא מצביע על חולשות העסק, אותן חולשות שבולמות את צמיחתו ונסיקה במכירות ורווחים.

אם כן, זיהוי הבעיות הוא השלב הראשון לעבר שגשוג העסק. בשלב הבא, מוצאים את הפעולות שאפשר לעשות כדי למגר את אותן נקודות התורפה.

במובן מסוים, ניתן לומר כי אבחון עסקי הוא כמו רופא בעבור העסק. אם אנחנו סובלים מכאב בטן, אנחנו נלך לרופא שיבדוק אותנו ויזהה את הסיבה לכאב הבטן. בעולם העסקים, כאב הבטן הוא המחסומים שעומדים בפני העסק להתרחב ולצמוח ובאמת לממש את מלוא הפוטנציאל שלו. זוהי הדרך שבה ניתן יהיה לאבחן את הסיבה ל"כאב הבטן".

במהלך אבחון עסקי יכולות לעלות מגוון סיבות לכך שהעסק לא מתקדם ולא מתפתח. אם למשל הבעיה היא ירידה ברווחים, הסיבות לכך יכולה להיות אנשי מכירות שלא מוכרים מספיק או פרסום שלא מביא מספיק פניות מלקוחות פוטנציאליים או שאולי המחירים גבוהים מדי לקהל היעד.

זהו למעשה השלב שבו ניגשים לחקור ולבדוק את הבעיה ולטפל בה.

ייתכן כי אבחון עסקי יעלה סיבה אחת לבעיה מסוימת, סיבה קטנה כל כך שלא חשבת עליה . אם נחזור רגע למצב של ירידה ברווחים, יכול להיות שאין בעיה אם הפרסום או המחירים, והכל בעיה של איש מכירות אחד בלבד, שמרתיע את הלקוחות הטלפוניים, והם מצדם מספרים לחברים שלהם על החוויה הלא נעימה. זכרו, בעולם העסקים מספיק לקוח אחד לא מרוצה, שבמקרה יש לו רשת חברתית גדולה, כדי להרוס את העסק. ובאותה נשימה, מספיק איש מכירות אחד מרתיע ולא אדיב כדי להרוס את העסק. אבל רק בעזרת אבחון עסקי תוכל להצביע על העובדה הבעייתית.

אבחון עסקי לפעמים כרוך בניסוי וטעייה. כלומר, לעתים לא בטוח שמצאנו את הסיבה לבעיה, ונדע זאת רק לאחר שנטפל בבעיה, לכאורה, ואם נראה שיפור לטובה, נדע שמצאנו את הבעיה. במסגרת עבודתי עם ארגוני "מטי" בכל רחבי הארץ בצעתי עשרות דוח"ת אבחון. המסקנות הן חד-משמעויות – דו"ח אבחון הנו כלי עוצמתי והכרחי. בעלי העסקים חייבים להיות סובלניים ולהתייחס לאבחון עסקי ברצינות,יסודיות וללא קיצורי דרך.

חשוב לא לשכוח – עסקים עושים עסקים.

callnow-rongan