ייעוץ עסקי

יעוץ עסקי הוא שירות שניתן לעסקים גדולים, קטנים ובינוניים. למעשה, כל עסק יכול להרוויח הרבה מאוד אם הוא ניתן על ידי יועץ עסקי הנכון עבורו.

ההבדל היחיד בין יעוץ עסקי לעסקים גדולים לבין עסקים קטנים ובינוניים הוא היקף העבודה של היועץ. בחברות גדולות, יש יועץ עסקי כמעט לכל אחת מהמחלקות. לעומת זאת, לעסקים קטנים ובינוניים אין מספיק משאבים להביא כמה יועצים עסקיים, ובהרבה מן המקרים גם אין בכך צורך, שכן אין להם צורך ביותר מאחד.

השאלה היא עד כמה אותו יועץ עסקי הוא בעל יכולות מולטי-טסקינג והבנה של תחומים רבים, ביניהם: יחסי ציבור, שיווק ופרסום, ארגון, ניהול פיננסי, ניהול זמן וניהול כוח אדם, גיוס כוח אדם, מכירות, תגמול עובדים, תכנון אסטרטגי, אבטחת איכות ותקשורת פנים-ארגונית. יעוץ עסקי שכולל הבנה של כל אלה ועוד יוביל את העסק קדימה.

אם כן, דווקא ייעוץ עסקי לעסקים קטנים ובינוניים הוא קשה יותר מאשר לעסקים גדולים, שכן יש צורך להבין במגוון רחב של תחומים ולדעת איך להשתמש בהם וליישם אותם לטובת העסק שבו הוא מטפל.

אבל יעוץ עסקי טוב מצריך יותר מאשר ידע רחב והבנת תחומים רבים; יש גם כמה תכונות אישיות שצריכות להיות לכל יועץ עסקי, לפחות על פי מחקרים, והן: IQ  גבוה, יכולת הוראה, יכולת הקשבה, רמת תקשורת גבוהה, סבלנות ויכולת התמדה ונכונות לעזור.

הכל מתחיל באבחון של העסק, תוך בחינת החוזקות והחולשות שלו. בהתאם לאבחון, נבנה תכנון אסטרטגי למסגרת זמן ארוכה. ללא אבחון לא ניתן להבין מה צריך לשנות בעסק, וללא תכנון, אי אפשר להבין איך לבצע את השינוי, ולכן שני הצעדים האלה הם הכרחיים לפני שמתחילים לבצע שינויים כלשהם בעסק.

ייעוץ עסקי יכול לחולל שינויים מרחיקי לכת בכל עסק, גדול, קטן ובינוני, אבל לא משנה מה גודלו של העסק, חשוב לגרום לעסק להיות עצמאי ככל האפשר. כלומר, תלות ביועץ היא משהו שצריך להימנע ממנו, ועל כן יש צורך לדעת להוביל וליצור שינויים, ולאתגר את המנהלים, אך לא להיות דומיננטי יותר מהם.

בסופו של דבר, יעוץ עסקי צריך לגרום למנהל העסק לדעת לבצע החלטות בעצמו, מבלי שיצטרך להיוועץ בשירותי יועץ עסקי על כל התלבטות. כשהמנהל מגיע לביטחון שכזה, העבודה נעשתה בצורה הטובה ביותר.

בכל מקרה, ייעוץ עסקי חשוב לכל עסק, אפילו לעסקים וותיקים, שאולי לא התאימו עצמם לשינויים בסביבה.

callnow-rongan